Daňová uznatelnost darů
Potvrzení o poskytnutých darech pro daňové účely za rok 2023 si můžete stáhnout ve svém Andělském účtu (k dispozici bude od prvního lednového týdne), současně budou odeslána na e-maily všech zaregistrovaných Dobrých andělů do poloviny ledna 2024. Pro uznání potvrzení příslušným finančním úřadem je potřeba, aby vaše identifikační údaje byly správné a úplné (jméno a příjmení, příp. i datum narození, adresa trvalého bydliště, u firem kromě názvu sídlo a IČO). Jestliže potřebujete své údaje změnit, prosím, upravte si je ve svém Andělském účtu, kde si můžete také zobrazit náhled, nebo nám napište na [email protected]. Jestliže potvrzení nevidíte ve svém Andělském účtu, prosím, obraťte se na nás také. Děkujeme!
Do roku 2021 jsme zasílali všem Dobrým andělům, kteří neměli platnou e-mailovou adresu, potvrzení automaticky poštou. Z důvodu vysokých poštovních nákladů od 1. 1. 2022 zasíláme potvrzení poštou pouze na vyžádání. Děkujeme za pochopení.
Pro vaši orientaci v oblasti daňově uznatelných darů, neboli přijatých bezúplatných plnění, jsme připravili krátký sumář nejčastějších otázek a odpovědí:
Je činnost Dobrého anděla uznatelnou?
Podle Zákona o daních z příjmů si fyzické i právnické osoby mohou uznat poskytnuté bezúplatné plnění (mimo jiné) právnickým osobám se sídlem na území členského státu Evropské unie právnickým osobám, které jsou pořadateli veřejných sbírek. Nadace Dobrý anděl má povolenou veřejnou sbírku u Magistrátu Hlavního města Prahy, všechny přijaté příspěvky od Dobrých andělů předává dále rodinám s dětmi, které postihlo vážné onemocnění. Proto se dá říci, že poskytnuté bezúplatné plnění je bez výhrad daňově uznatelné. Ovšem, každý dárce, může uplatnit poskytnuté bezúplatné plnění pouze za určitých zákonem daných podmínek.
Jak bude poskytnutí bezúplatného plnění prokázáno?
Nadace Dobrý anděl vystaví do 20. 1. daného roku všem dárcům – Dobrým andělům – potvrzení o přijatém bezúplatném plnění za zdaňovací období roku předchozího (tj. o částkách, které dorazily na její sbírkový účet do 31. 12. předchozího roku), tato potvrzení budou odeslána elektronickou cestou na e-mailové adresy všech Dobrých andělů. Výjimku tvoří pouze taková bezúplatná plnění, která přišla anonymně, tj. bez registrace do systému. Takováto potvrzení můžeme zaslat až po identifikaci osoby dárce. Pokud je osoba dárce identifikována pouze e-mailovým kontaktem, je potvrzení o poskytnutí bezúplatného plnění z pohledu finančního úřadu neuznatelné. V takovýchto případech je nutné, aby osoba dárce vyplnila své identifikační údaje (jméno a adresu) v našem klientském systému a požádala o vystavení nového potvrzení na e-mailové adrese [email protected].
Jaké jsou podmínky u fyzických osob?
Pokud jste dárce fyzická osoba (zaměstnanec nebo OSVČ), záleží především na úhrnné výši všech darů všem charitativním organizacím a na výši vašeho daňového základu. Bezúplatná plnění budou uznatelná, pokud jejich hodnota tvoří alespoň 2% ze základu daně, anebo činí alespoň 1000,- Kč. V úhrnu lze odečíst nejvýše 15% základu daně. Prakticky to znamená, že pokud máte na potvrzení částku 1000,- Kč a více, nemusíte ověřovat, zda je to alespoň 2%, pouze ověříte, že úhrnná hodnota darů nepřesahuje 15% základu daně. Podání daňových přiznání většinou také není potřeba řešit. Pokud využíváte tzv. „vyúčtování daně z příjmů ze závislé činnosti“, vše potřebné za vás podává vaše mzdová účetní a doklady o výši bezúplatných plnění jednoduše předáte do vaší mzdové účtárny společně s ostatními podklady (např. potvrzení o zaplacených úrocích, o zaplaceném pojistném na živ. pojištění nebo o důchodovém připojištění). Pokud si děláte přiznání k daním z příjmu sami, pak si výši poskytnutých bezúplatných plnění uplatňujete v tomto přiznání a potvrzení dokládáte jako přílohy pro váš místně příslušný finanční úřad.
Jaké jsou podmínky u právnických osob?
Dárci právnické osoby si mohou uplatnit bezúplatné plnění od částky 2000,- Kč, max. do výše 10 % základu daně sníženého podle §34 Zákona o daních z příjmu. Opět se sčítají všechna bezúplatná plnění za daný kalendářní rok, ale každý jednotlivý dar musí být alespoň v hodnotě 2000,- Kč, k uplatnění darů dochází na základě předaných potvrzení o bezúplatných plněních (případně darovacích smluv, pokud si je Dobrý anděl vyžádá). V těchto případech, vzhledem ke komplikovanému výpočtu základu daně, uplatňuje bezúplatná plnění účetní firma nebo častěji daňový poradce při sestavení přiznání k dani.
Existují speciální případy?
Pokud jste dárce, daňový resident jiného státu EU nebo mimo EU, poté je nutné, abyste uznatelnost darů řešili se svým daňovým poradcem.
Uznatelnost bezúplatných plnění – darů – závisí na specifické situaci každého dárce, nadace tedy nemůže zaručit uznatelnost v každém konkrétním případě. Přesto věříme, že v naprosté většině situací si budou dárci moci svá bezúplatná plnění odečíst ze základu daně.
Martina Hovorková, finančně provozní koordinátorka
Vyjádření k formě daňových potvrzení
Forma, jakou vám můžeme potvrzení o bezúplatných plněních vystavit, vychází z platných direktiv EU, v české legislativě je odráží zákon o účetnictví, o DPH a další. Na přelomu prvního desetiletí byla zavedena tzv. rovnocennost dokladů v tištěné a elektronické podobě. V roce 2013 přišlo ještě další zjednodušení, kdy zanikla výslovná povinnost elektronických podpisů nebo značek (nově pečetí) či speciálních datově předávaných dokladů.
Podle aktuální právní úpravy, subjekty, které doklad vystavují, zodpovídají za jejich věrohodnost, která se dá prokázat tzv. auditní stopou. Pokud by nás jakýkoliv z finančních úřadů vyzval k prokázání údajů na potvrzení, můžeme poskytnout podklady jak z našeho vnitřního účetního systému, tak výpisy z příslušného sbírkového bankovního účtu, které všechny transakce jednoznačně prokazují.
Rozhodli jsme se, ač nás k tomu zákon nenutí, s platností od roku 2016 podepisovat všechna v PDF vystavená daňová potvrzení elektronickým podpisem formou kvalifikovaného certifikátu s ohledem na stoupající podíl dárců, kteří podávají svá daňová přiznání elektronicky.
Kterýkoliv z Dobrých andělů má právo na vyžádání obdržet doklad také ve fyzické podobě (zaslaný poštou), neboť elektronická forma jsou si s tou fyzickou rovnocenné. S ohledem na nepřiměřené náklady spojené s tiskem, balením a zejména poštovným a naše kapacitní možnosti jsme rádi, pokud můžeme zůstat u dokladu elektronického. V ideálním případě není doklad vůbec vytištěn a je Dobrým andělem předán až na Finanční úřad pouze v elektronické podobě.
Zdroje:
Zákon o účetnictví, § 33 - formy účetních záznamů
Zákon o DPH, § 34 - Zajištění věrohodnoti původu, neporušenosti obsahu a čitelnosti daňových dokladů a § 35 Uchovávání daňových dokladů
Portál Ihned.cz (Hospodářských novin)
Příloha – Výtažky ze zákona o daních z příjmu
§15 odst (1) Od základu daně lze odečíst hodnotu bezúplatného plnění poskytnutého obcím, krajům, organizačním složkám státu, právnickým osobám se sídlem na území České republiky, jakož i právnickým osobám, které jsou pořadateli veřejných sbírek podle zvláštního zákona,a to na vědu a vzdělávání, výzkumné a vývojové účely, kulturu, školství, na policii, na požární ochranu, na podporu a ochranu mládeže, na ochranu zvířat a jejich zdraví, na účely sociální, zdravotnické a ekologické, humanitární, charitativní, náboženské pro registrované církve a náboženské společnosti, tělovýchovné a sportovní, a politickým stranám, politickým hnutím, evropským politickým stranám nebo evropským politickým nadacím na jejich činnost, dále fyzickým osobám s bydlištěm na území České republiky, které jsou poskytovateli zdravotních služeb nebo provozují školy a školská zařízení a zařízení pro péči o toulavá nebo opuštěná zvířata nebo pro péči o jedince ohrožených druhů živočichů, na financování těchto zařízení, dále fyzickým osobám s bydlištěm na území České republiky, které jsou poživateli invalidního důchodu nebo byly poživateli invalidního důchodu ke dni přiznání starobního důchodu nebo jsou nezletilými dětmi závislými na péči jiné osoby podle zvláštního právního předpisu, na zdravotnické prostředky nejvýše do částky nehrazené zdravotními pojišťovnami nebo na zvláštní pomůcky podle zákona upravujícího poskytování dávek osobám se zdravotním postižením nejvýše do částky nehrazené příspěvkem ze státního rozpočtu, a na majetek usnadňující těmto osobám vzdělání a zařazení do zaměstnání, pokud úhrnná hodnota bezúplatných plnění ve zdaňovacím období přesáhne 2 % ze základu daně anebo činí alespoň 1000 Kč. Obdobně se postupuje u bezúplatných plnění na financování odstraňování následků živelní pohromy, ke které došlo na území členského státu Evropské unie nebo státu tvořícího Evropský hospodářský prostor. V úhrnu lze odečíst nejvýše 15 % ze základu daně. Jako bezúplatné plnění na zdravotnické účely se hodnota jednoho odběru krve nebo jejích složek dárce, kterému nebyla poskytnuta finanční úhrada výdajů spojených s odběrem krve nebo jejích složek podle zákona upravujícího specifické zdravotní služby, s výjimkou úhrady prokázaných cestovních nákladů spojených s odběrem, oceňuje částkou 3000 Kč a hodnota odběru orgánu od žijícího dárce se oceňuje částkou 20 000 Kč a hodnota jednoho odběru krvetvorných buněk, s výjimkou úhrady prokázaných cestovních nákladů spojených s odběrem, se oceňuje částkou 20 000 Kč. Ustanovení tohoto odstavce se použije i pro bezúplatné plnění poskytnuté právnickým nebo fyzickým osobám se sídlem nebo bydlištěm na území jiného členského státu Evropské unie nebo státu tvořícího Evropský hospodářský prostor než České republiky, pokud příjemce bezúplatného plnění a účel bezúplatného plnění splňují podmínky stanovené tímto zákonem. Poskytnou-li bezúplatné plnění manželé ze společného jmění manželů, může odpočet uplatnit jeden z nich nebo oba poměrnou částí
§20, (8) Od základu daně sníženého podle § 34 lze odečíst hodnotu bezúplatného plnění poskytnutého obcím, krajům, organizačním složkám státu, právnickým osobám, jakož i právnickým osobám, které jsou pořadateli veřejných sbírek podle zvláštního zákona, a to se sídlem na území České republiky na financování vědy a vzdělání, výzkumných a vývojových účelů, kultury, školství, na policii, na požární ochranu, na podporu a ochranu mládeže, na ochranu zvířat a jejich zdraví, na účely sociální, zdravotnické, ekologické, humanitární, charitativní, náboženské pro registrované církve a náboženské společnosti, tělovýchovné a sportovní, a politickým stranám a politickým hnutím na jejich činnost, dále fyzickým osobám s bydlištěm na území České republiky, které jsou poskytovateli zdravotních služeb nebo které provozují školy a školská zařízení a zařízení na ochranu opuštěných zvířat nebo ohrožených druhů zvířat, na financování těchto zařízení dále fyzickým osobám s bydlištěm na území České republiky, které jsou poživateli invalidního důchodu a nebo jsou nezletilými dětmi dlouhodobě těžce zdravotně postiženými vyžadujícími mimořádnou péči podle zvláštních právních předpisů, na zdravotnické prostředky nejvýše do částky nehrazené zdravotními pojišťovnami nebo na zvláštní pomůcky podle zákona upravujícího poskytování dávek osobám se zdravotním postižením nejvýše do částky nehrazené příspěvkem ze státního rozpočtu a na majetek usnadňující těmto osobám vzdělání a zařazení do zaměstnání, pokud hodnota bezúplatného plnění činí alespoň 2000 Kč. Obdobně se postupuje u bezúplatného plnění středním školám a vyšším odborným školám na pořízení materiálu nebo zařízení nebo na opravy a modernizaci zařízení využívaných pro účely praktického vyučování, na financování odstraňování následků živelní pohromy, ke které došlo na území členského státu Evropské unie, Norska nebo Islandu. U hmotného nebo nehmotného majetku je hodnotou bezúplatného plnění nejvýše zůstatková cena hmotného majetku (§ 29 odst. 2) nebo hodnota zachycená v účetnictví podle zvláštního právního předpisu u ostatního majetku. V úhrnu lze odečíst nejvýše 10 % ze základu daně sníženého podle § 34. Do limitů pro tento odpočet se nezapočítávají bezúplatná plnění, která odpovídají uplatněným slevám na dílčím odvodu z loterií a jiných podobných her. Tento odpočet nemohou uplatnit veřejně prospěšní poplatníci.