Přeskočit na obsah
Zpět na všechny články
Novinky z nadace
12. 5. 2026
0
0

Z vašich dotazů: Rozhovor s Petrem Sýkorou a Šárkou Procházkovou

Velmi děkujeme za otázky, které jste nám v minulých týdnech poslali, a také za spoustu povzbudivých vzkazů, které jsme od vás dostali. Odpovídali vám na ně spoluzakladatel nadace Petr Sýkora spolu s ředitelkou Šárkou Procházkovou. Přepis těchto odpovědí a také otázky, které se do videa nedostaly, najdete níže.

Co dělá Petrovi aktuálně na Dobrém andělovi největší radost?

Petr: To je asi skoro nejtěžší otázka, která přišla, protože mně Dobrý anděl dělá radost celou dobu, co se mu věnujeme. To znamená už nějakých patnáct let. A skoro každý den se objeví nějaký nový krásný moment. Nejhezčí asi je, když potkám někoho, koho neznám, a zjistím, že je Dobrý anděl a že třeba ví o někom konkrétním, komu už Dobří andělé pomohli. Tak to mi dělá velkou radost.

Musí rodiny příspěvky Dobrých andělů nějak danit státu?

Šárka: Nemusí. Jsou to příspěvky, které jsou osvobozeny od daně z příjmů. Takže tady je to v pořádku a paní Taťána, která se ptá, i všichni ostatní, z toho můžeme mít radost, protože příspěvky odchází opravdu do posledního haléře rodinám a v té plné výši jim zůstávají.

Nehrozí Dobrému andělovi v dnešní divné době zánik?

Petr: Dobrému andělovi bezprostředně zánik nehrozí. Ani v dnešní době, ani v dnešní divné době. Na druhou stranu, když se podíváme obecněji, tak všechno má svůj začátek a konec. Dinosauři tady byli dlouho a taky už tady nejsou. Římská říše tady byla dlouho, taky už tady není. Takže my docela dobře chápeme, že ani Dobrý anděl tady nebude pořád.

Nicméně realisticky, hodně nahrubo, se dá odhadnout, že pokud už tady nadace patnáct let je a Dobří andělé také, tak se dá předpokládat, že tady třeba ještě deset, patnáct let, možná trochu déle, Dobrý anděl bude. A bude tady do té doby, dokud to budeme umět a dokud bude dávat smysl to, co Dobří andělé dělají, tak, jak pomáhají. Pokud se změní společenská situace, která se čas od času mění, tak se třeba může za nějakou dlouhou dobu ukázat, že už není moc potřeba a v takovém případě bychom Dobrého anděla zavřeli. Ale to si myslím, že je ještě daleko.

Šárka: Paradoxně je to naše největší přání tady nebýt a nebýt potřeba. Ale jak říká Petr, ještě nějakou chvíli tady s Dobrým andělem určitě budeme.

Spoluzakladatelé Dobrého anděla Petr Sýkora a Jan Černý

Neuvažuje nadace o nějaké formě podpory pro lékařský a zdravotnický personál (např. edukační grant)? Vím, že to není přímou náplní stanov nadace, ale jako rodič, který v tomto prostředí strávil dvě dekády, vím, jak neuvěřitelnou práci zdravotníci odvádějí. Rád bych věděl, zda existuje cesta, jak jim i skrze nadaci vyjádřit společné uznání, podporu, respektive poskytnout rozvoj potřebný pro jejich další náročnou práci.

Šárka: Jsem velmi ráda, že to od pana Miroslava zaznívá, jak moc si váží práce lékařů a celého personálu, protože my to tady dnes a denně v příbězích vidíme. S Dobrým andělem to neumíme, protože to není to, na co bychom byli odborníci. V Dobrém andělovi veškerou sílu, energii a prostředky směřujeme na to jediné, co umíme, a snažíme se to dělat maximálně dobře. Tedy přerozdělení příspěvků rodinám do posledního haléře pravidelně každý měsíc.

Ale je kolem nás řada organizací, které se tomuto tématu věnují a dělají to skvěle. Takže určitě je řada nadací nebo grantů, které mohou zdravotníci získat. Mohou vyjet třeba do zahraničí, absolvovat praxe, stáže… Tu podporu začínají mít v mnohem větší míře. Takže za to my osobně jsme také moc rádi.

A pokud by byl nějaký konkrétní vzkaz na konkrétní oddělení, tak ho určitě rádi předáme dál.

Nemáte v plánu vysílat podcast častěji? Jednou měsíčně je docela málo a pana Sýkoru je radost poslouchat 🙂

Petr: Zatím to neplánujeme. Mimo jiné to souvisí s tím, že podcast má smysl natáčet, případně vysílat, tak často, respektive tak dlouho, dokud si budeme myslet nebo budeme věřit tomu, že je co říct. Také, že to, co říkáme, má smysl a že to bude pro lidi, kteří podcast Všecko DOBRÝ poslouchají, mít smysl. A myslím si, že každý z nás má tak trochu omezenou kapacitu, co může dát. Takže zdá se v tuhle chvíli, zatím, že jednou měsíčně je dobrá frekvence.

podcast Všecko DOBRÝ

Jak odpoutáte vaši mysl a duši od často velmi náročných příběhů, které život píše?

Šárka: Za sebe bych řekla, že úplně těmi nejobyčejnějšími věcmi, které člověka napadnou. Jít ven, do přírody, projít se, sportem, smíchem, opravdu těmi běžnými věcmi. Co myslím, že je hodně důležité pro nás tady v týmu Dobrého anděla, tak je vzájemná důvěra, podpora. To, že je tým stabilní, že si věříme a víme s Andělkami, že ty jednotlivé příběhy, které nejsou vždycky jednoduché, můžeme společně sdílet. Že nikdo neodchází z práce s tíhou toho příběhu, protože ví, že ji tady vždycky může nasdílet.

Ale myslím, že je potřeba si říct, že my to primárně jako tíhu nevnímáme, že pro nás je práce radost, děláme ji rádi. Je to i o úhlu pohledu, vždy v těch příbězích hledáme ty hezké věci. Jak jsou rodiny statečné, jak jsou odvážné, jak ty situace zvládají…

Petr: Je tady zajímavé i to sousloví: „Jak odpoutáte vaši mysl.“ Ono mysl můžeme dočasně odvést smíchem, sportem, seriálem, scrollováním na mobilu… Ale to, co ve skutečnosti pomáhá, je porozumění tomu, že věci a bohužel i bolestivé věci se dějí. A my můžeme spolu s vámi, Dobrými anděly, udělat jenom něco málo.

Jak je to s výší příspěvků? Přispívají lidé v dnešní těžké době více nebo méně než dříve?

Petr: Dobří andělé přispívají zpravidla více, to znamená větší průměrnou částkou, než tomu bylo dříve. A také přibývají pravidelní dárci. Ona doba byla leckdy těžká. Před pár lety v Čechách byla výrazná inflace, bylo tornádo, byly povodně, požáry, byl covid… Kdybychom měli čekat na to, až bude perfektní doba, tak bychom se nikdy do ničeho pořádně nepustili. Česká společnost jako celek dlouhodobě bohatne a Dobří andělé přibývají.

Šárka: Také se nám trochu mění poměr jednorázových a pravidelných darů. Mnohem častěji se nyní setkáváme s jednorázovými dary, kterých si vážíme, ale ta podstata toho, jak fungují Dobří andělé, je založena na pravidelnosti a dlouhodobosti. Mluvíme opravdu o vážných onemocněních, které netrvají týdny, často ani měsíce, trvají dlouhé roky. A i proto jsou pro nás pravidelné příspěvky vlastně tou nejdůležitější pomocí.

Jsem již sama, bez manžela i dětí a přemýšlím, jak jednou naložit se svojí pozůstalostí. Je možné vám část nějak odkázat?

Petr: Odpověď je ano. Buď Dobrému andělovi, nebo jakýmkoliv jiným organizacím, nadacím nebo lidem, které máte ráda. Poslední roky se stává už častěji, že nám někteří lidé darují část svého odkazu. Určitě bych doporučil zajít a poradit se u notáře.

A ještě k tomu doplním, protože to je důležité… My, pokud zůstavitel výslovně nestanoví jinak, používáme tyto prostředky, případně i nějaký majetek, třeba byt, na dlouhodobý rozvoj Nadace Dobrý anděl. To znamená, že peníze nevezmeme a nerozdělíme je hned příští měsíc mezi rodiny. Je to důležitý pilíř pro financování provozu Dobrého anděla, stejně jako dary od zakladatelů a dalších podnikatelů.

Proč musí rodiny dokládat každého půl roku doporučení ošetřujícího lékaře?

Šárka: Každý příjemce pomoci každých šest měsíců takzvaně „obnovuje“ svoji žádost. My se každých šest měsíců znovu a znovu díváme, jestli u dané rodiny stále trvá nárok na podporu. Důvodem je, že máme onemocnění, u kterých víme, že budeme pomáhat opravdu dlouhé roky, protože se jedná o onemocnění nevyléčitelná. Ale pak je tady řada příběhů, například transplantace orgánů, kdy pomáháme před transplantací, při ní a ve fázi rekonvalescence. A pak od určité chvíle už ta pomoc není potřeba.

K žádostem od rodin se tedy opravdu vracíme co půl roku, ale nehledíme pouze na to zdravotní kritérium, hlídáme všechna kritéria. To znamená, zda rodina dodržuje léčebný plán, dobře pečuje o děti, že i nadále zdravotní stav odpovídá tomu, že by měli Dobří andělé pomáhat…

Důležité je říct, že ne vždy potvrzení musí být od stejného lékaře, protože k některým specialistům opravdu rodiny dochází i v delších intervalech. Může to být jednou dětský lékař, podruhé neurolog. Vycházíme z toho, že v případě opravdu vážného onemocnění se rodina dostane k lékařům minimálně jednou za půl roku, ale v naprosté většině případů je to i častěji.

Jak velký tým jste? Když sleduji, kolika rodinám pomáháte, říkám si, kolik vás andělů na to musí být…

Šárka: Náš tým čítá 17 Andělek, včetně maminek na rodičovské dovolené, které malými úvazky s námi zůstávají v kontaktu. Možná to zní překvapivě málo, ale díky digitalizovanému systému, velkému lidskému nasazení a hlavně díky vám, Dobrým andělům, dokážeme i v malém týmu efektivně pomáhat tisícům rodin každý měsíc.

Proč je nutné u příjemců pomoci prokázat ztrátu příjmů kvůli onemocnění člena rodiny, tedy doložit předchozí zaměstnání alespoň jednoho rodiče?

Šárka:  Příspěvky Dobrých andělů nahrazují alespoň částečně výpadek příjmů z rodinného rozpočtu, ke kterému dochází v případě, že jeden z rodičů začne dlouhodobě pečovat o vážně nemocné dítě či partnera. Příspěvky Dobrých andělů jsou pro zaopatření celé rodiny, ať už se jedná o nemocného člena rodiny, zdravého sourozence nebo na pokrytí běžných rodinných výdajů.

Když jako dárce otevřu vaše stránky a nemám zájem o cookies, musím každý jednotlivý druh cookies vypínat zvlášť. Prosím, proč není k dispozici tlačítko „vše vypnout“, případně tlačítko „povolit jen nezbytné cookies“?

Děkujeme za podnět, tuto možnost jsme přidali.

Ještě jednou děkujeme za vaše dotazy i vzkazy. Děkujeme především za to, že jste Dobří andělé, že jste s námi a že pomáháte. Přejeme vám pevné zdraví.

Staňte se i vy Dobrým andělem!

Dobří andělé podporují rodiny, v nichž se dítě nebo jeden z rodičů potýká s onkologickým nebo jiným vážným onemocněním a které se vlivem této nemoci ocitly ve složité životní situaci. Umožněte jim soustředit se na to nejdůležitější – zdraví svých blízkých.

This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.